maria,iulia si andreea au cules din livada bunicii diverse fructe. Maria a cules 10kg de prune care dorea sa le vanda cu 9lei/kg, iulia a cules...kg de mere care dorea sa le vanda cu 6lei/kg, andreea a cules 18 kg de pere care dorea sa le vanda cu....lei/kg. intrebari1-cate kg de mere a cules iulia? 2-la ce pret a vandut andreea perele. rezolvare Maria-a 10kg prune * 9lei/kg Iulia-b ?kg mere * 6lei/kg Andreea-c 18kg pere * ?lei/kg (eu nu pot uni aici dar tu duci sageti in locul liber de la kg andreei la pretul mariei si de la kg mariei la pretul andreei si se formeaza un x, locul liber l-am notat cu * si mai faci un x de la kg iuliei la pretul mariei si de la kg mariei la pretul iuliei) 1-- 10*6=9*b 60=9b b=60:9 b=6,66 kg mere 2-- 10*9=18c 90=18c c=90:18 c=5lei/kg pere
compuneti si rezolvati o problema dupa schema data:
9lei/kg....10kg
6lei/kg.....?kg
?lei/kg.....18kg
Răspunsuri la întrebare
2023-11-20 22:46:00
Adăugați un răspuns