3) un profesor achita pentru 8 carti costa 144 lei cat vor costa 5 carti de acelasi fel?
5)daca 1 kg de prune costa 3 lei o gospodina poate cumpara 8 kg de rune cate kg de prune poate cumpara cu aceeasi suma daca 1 kg de prune costa 4 lei?
Răspunsuri la întrebare
2023-11-21 07:31:06
3)144/8=18 lei costa o carte 18*5=90 lei vor costa 5 carti
2023-11-21 07:32:21
3) 144:8= 18lei(o carte)=> 18*5= 90 lei (5 carti) 5) 8*3= 24lei (ar plati gospodina pt 8kg cu 3 lei kg) 24:4=6kg (poate cumpara daca prunele costa 4lei kg)
Adăugați un răspuns